Általános csemege fajták

Nincs készleten
 

Attila

Termesztési értéke: a házikertek ismert és kedvelt fajtája. Lugasszőlőnek kiváló. Kedvező fekvésben kiegyenlítetten terem. Fürtjei tetszetősek. A termés sokáig a tőkén hagyható, így hosszú ideig szüretelhető. Vegetatív túlsúlyban sok másodfürtöt nevel, ami helyes rügyterheléssel megelőzhető. Szeptember közepén vagy végén érik. Bogyói kiváló ízűek, nem rothadnak. Fürtjei téli tárolásra alkalmasak és jól szállíthatóak. A fehéres hamvas bogyóktól és a pirosas fürtkocsánytól igen piacos.

Fürtje: nagy (220 g), vállas, közepesen tömött, a fürtkocsány halványpiros;

Bogyója: nagy (4,9 g), megnyúlt, fehéressárga, hamvas, héja vékony, olvadó, húsa ropogós, lédús, finom savú és kellemes, muskotályos ízű.

Augusztusi muskotály (Palatina)

Termesztési érték: Korai, augusztus második felében érik, középerős növekedésű, talaj és fekvés iránt nem igényes, viszonylag fagy- és téltűrő, rothadásra nem hajlamos, zöldmunka igénye közepes, jól szállítható, gombás betegségekkel szemben ellenálló.

Fürtje: Középnagy, kissé vállas, közepesen tömött, átlagtömege: 200 g.

Bogyója: Hosszúkás, megnyúlt, aranysárga, héja kissé vastag, húsa ropogós, kellemes muskotályos ízű.

Cardinal

Termesztési értéke: korai érésű, erős növekedésű, bőtermő, csemegeszőlő-fajta. Talaj iránt nem, fekvés iránt igényes, fagyérzékeny, a szárazságot elviseli, gombás megbetegedésekre és bogyórepedésre hajlamos, rothadásra érzékeny, zöldmunkaigénye mérsékelt, jól szállítható.

Fürtje: ágas, laza, nagy, átlagtömege 300 g

Bogyója: gömbölyű, bíborszínű, nagy, átlagtömege 7,2 g, mintázatlan, feltűnően hamvas, húsa ropogós, íze semleges, héja vastag, olvadó.

Chasselas fehér

Termesztési értéke: Gyakorlatilag megegyezik a Piros Chasselas-val. Csemegeszőlőként kedveltebb, mint a Piros Chasselas.

Termesztési értéke: Korai érésű, középerős növekedésű, bőtermő, csemegeszőlő-fajta, borkészítésre is használható. Talaj és a fekvés iránt nem igényes, kevésbé rothad, viszonylag szárazságtűrő, zöldmunkaigényes, fagytűrő, terhelésre nem érzékeny, lisztharmatra kevésbé érzékeny. Jól eltartható, közepesen szállítható. Bora kellemes ízű, lágy asztali bor.

Fürtje: Vállas, tömött, középnagy, átlagtömege 140 g

Bogyója: Gömbölyű, piros, középnagy, átlagtömege 3,2 g, pontozott, kissé hamvas, húsa ropogós, lédús, húsos, íze közömbös, héja középvastag, olvadó.

Chasselas piros

Termesztési értéke: Korai érésű, középerős növekedésű, bőtermő, csemegeszőlő-fajta, borkészítésre is használható. Talaj és a fekvés iránt nem igényes, kevésbé rothad, viszonylag szárazságtűrő, zöldmunkaigényes, fagytűrő, terhelésre nem érzékeny, lisztharmatra kevésbé érzékeny. Jól eltartható, közepesen szállítható. Bora kellemes ízű, lágy asztali bor.

Fürtje: Vállas, tömött, középnagy, átlagtömege 140 g

Bogyója: Gömbölyű, piros, középnagy, átlagtömege 3,2 g, pontozott, kissé hamvas, húsa ropogós, lédús, húsos, íze közömbös, héja középvastag, olvadó.

Csabagyöngye

Termesztési értéke: igen korai érésű, közepesen termő, Gyenge-középerős növekedésű, csemegeszőlő-fajta, de borkészítésre is alkalmas. Fekvés és talaj iránt nem igényes, fagytűrő, túlterhelésre érzékeny, a szárazságot elviseli, rothadásra mérsékelten hajlamos, kevés zöldmunkát igényel, finom muskotályos ízű és zamatú. Bora diszkréten muskotályos illatú és zamatú, lágy karakterű fehérbor.

Fürtje: vállas, laza középnagy, átlagtömege 130 g

Bogyója: gömbölyű, középnagy, átlagtömege 2,4 g, sárga, alig hamvas, húsa ropogós, lédús, húsos, íze muskotályos, héja vékony, olvadó.

Dunav

Termesztési értéke: Szeptember elején érik, erős növekedésű, talaj és fekvés iránt nem igényes, nem fagyérzékeny, rothadásra nem hajlamos, zöldmunka igénye közepes.

Fürtje: Nagy, vállas, tömött, átlagtömege: 390 gr.

Bogyója: Nagy, hosszúkás, kékes-piros, vékony héjú, húsa ropogós, semleges ízű.

Esther

Termesztési értéke: Igen korán, augusztus első dekádjában érik. Termékeny rügyű és bőtermő. Gombás betegségekkel szembeni ellenállósága figyelemre méltó. Nem vagy alig rothad.. Hosszú elemes metszéssel termeszthető. Gondos zöldmunkát igényel.

Fürtje: Nagy (335 g), vállas, kissé tömött, de a bogyók nem deformálódnak, a fürtkocsány rövid, zöld és egyenletesen vastag

Bogyója: Középnagy (3,7 g), sötétkék, ovális, erősen hamvas, a bibepont jellemzően megmarad, héja vékony, olvadékony, húsa ropogós, finom zamatú, de semleges ízű, magja alig érezhető.

Favorit

Termesztési értéke: Igen korai érésű, erős növekedésű, bőtermő, csemegeszőlő-fajta. Talajra kevésbé, fekvésre igényes, mérsékelten fagytűrő, kevésbé rothad, jól szállítható. Bejelentett klónja nincs.

Fürtje: Vállas, laza, középnagy, átlagtömege 160 g,

Bogyója: Gömbölyű, nagy, átlagtömege 4,3 g, sárga, gyéren pontozott, alig hamvas, húsa ropogós, lédús, íze semleges, héja középvastag, olvadó.

Hamburgi muskotály

Termesztési értéke: Későn érő, bőtermő, termésátlaga 10-14 t/ha. Államilag elismert, csemegeszőlő-fajta, talajban nem várogat, viszonylag fagytűrő, a szárazságot elviseli, jól eltartható. Páratlanul finom muskotályos íze van, finom savakkal és zamattal rendelkezik, borkészítésre is alkalmas.

Fürtje: Nagy, laza, igen mutatós, átlagtömege: 250g

Bogyója: Hosszúkás, nagy, sötétkék, lédús.

Itália

Termesztési értéke: igen késői érésű, bőven termő, termésátlaga 9-12 t/ha. Meleg fekvést igényel, talajban nem válogat, a szárazságot elviseli, rothadásra mérsékelten hajlamos, kiválóan szállítható és eltartható. Savai finomak, muskotályos íze miatt különösen kedvelt.

Fürtje: igen szép, nagy, átlagosan 280g.

Bogyója: nagy, ovális, sárgásfehér színűek, zamatosan muskotályos ízűek, húsosak, ropogósak.

Kozma Pálné muskotály

Termesztési értéke: igen korai érésű, bőtermő, Közepes növekedésű, csemegeszőlő-fajta. Fekvés iránt kevésbé, de talaj iránt igényes, fagytűrése közepes, túl érésre kissé hajlamos, zöldmunkaigényes, elég jól szállítható.

Fürtje: vállas vagy ága, laza, középnagy, átlagtömege 180 g

Bogyója: megnyúlt, sárga, nagy, átlagtömege 3,6 g, kissé pontozott, hamvas, húsa ropogós, húsos, íze muskotályos, héja vékony, olvadó.

Moldova

Termesztési értéke: Október elején érik, erőteljes növekedésű, gombás betegségeknek ellenáll, fagytűrő.

Fürtje: Nagyméretű, vállas, átlagtömege: 320g.

Bogyója: Nagyméretű, sötétkék színű, kellemes ízű.

Néró

Termesztési értéke: Korai érésű, erős növekedésű, bőtermő. Rezisztens, csemegeszőlő-fajta. Talaj és fekvés iránt nem igényes, fagytűrő, gombás megbetegedéseknek kiválóan ellenáll, de egyes évjáratokban rothadásra hajlamos, szárazságra mérsékelten érzékeny, zöldmunkaigénye közepes, jól szállítható, borkészítésre is alkalmas.(Egyedüli csemege szőlő, amiből vörösbor készíthető, Bora színanyagban gazdag.)

Fürtje: Vállas vagy szárnyas, nagy, átlagtömege 200 g, tömött

Bogyója: Ovális, kék, középnagy, átlagtömege 2,3 g, nem mintázott, hamvas, húsa ropogós, íze semleges, héja vékony, viszonylag olvadó.

Pannónia kincse

Termesztési értéke: Korai érésű, bőtermő. Középerős növekedésű, csemegeszőlő-fajta. Talajra kevésbé, fekvésre érzékeny, mérsékelten fagytűrő, a szárazságot elviseli, zöldmunkaigénye kicsi, jól szállítható.

Fürtje: Ágas vagy vállas, laza, nagy, átlagtömege 260 g

Bogyója: Megnyúlt, nagy, átlagtömege 5,3 g, fehéressárga, gyéren pontozott, alig hamvas, húsa ropogós, íze közömbös, héja középvastag, közepesen erős.

Pölöskei muskotály

Termesztési értéke: Közepes érésű, bőtermő, csemegeszőlő-fajta, de bor készítésére is kiválóan alkalmas. Talaj iránt nem igényes, gombás megbetegedéseknek jól ellenáll, nem rothad, jól szállítható. Rezisztens

Fürtje: Ágas, laza, középnagy, átlagtömege 200 g;

Bogyója: Megnyúlt, sárga, nagy, átlagtömege 3,5 g, nem mintázott, hamvas, húsa ropogós, íze muskotályos, héja vastag, szívós.

Szőlőskertek királynője

Termesztési értéke: Igen korai érésű, középerős növekedésű, bőtermő, csemegeszőlő-fajta. Talaj és fekvés iránt igényes, fagyra és túlterhelésre érzékeny, rothadásra hajlamos, túlérve kellemetlen ízű, közepesen szállítható.

Fürtje: Vállas, tömött, nagy, átlagtömege 200 g,

Bogyója: Megnyúlt, nagy, átlagtömege 4,1 g, sárga, gyéren pontozott, alig hamvas, húsa ropogós, lédús, íze muskotályos, héja középvastag, olvadó.

Szuvenir

Termesztési értéke: szeptember elején érik, közepesen erős növekedésű, talaj és fekvés iránt nem igényes, nem fagyérzékeny, rothadásra nem hajlamos, zöldmunka igénye közepes,

Fürtje: nagy, szétálló, közepesen tömött, átlagtömege: 380 gr.

Bogyója: kék, hamvas,nagy, különlegesen megnyúlt, hengeres, vékony héjú, húsa ropogós, jellegzetes fűszeres ízű.

Teréz

Termesztési értéke: Középérésű, erős növekedésű, bőtermő, rezisztens csemegeszőlő-fajta. Fekvés és talaj iránt nem igényes, viszonylag fagytűrő, gombás megbetegedéseknek kiválóan ellenáll, nem rothad, mérsékelt zöldmunkaigényű, jól szállítható.

Fürtje: Vállas, nagy, laza

Bogyója: Megnyúlt, nagy, rózsaszín, kissé pontozott, hamvas, húsa ropogós, leves, húsos, íze semleges, héja vastag, szívós. 

Black magic-Nincs készleten

Termesztési érték: Október eleje, középerős növekedésű.

Fürtje: Nagyméretű kúp alakú, nagy.

Bogyója: Hosszúkás, megnyúlt, fekete, húsa ropogós, édes, lédús.

Éva-Nincs készleten

Termesztési értéke: korai, augusztus második felében érik,közepesen erős növekedésű, talaj és fekvés iránt nem igényes, kissé fagyérzékeny, rothadásra nem hajlamos, zöldmunka igénye közepes.

Fürtje: igen nagy, vállas, laza, átlagtömege: 420 gr.

Bogyója: nagy, ovális, vagy oszlopos, fehér, vékony héjú, húsa ropogós, semleges ízű, alig érezhető a magja.